Publikációk, referenciák
Megszámlálhatatlanul sok karaktert ütöttem le az évek során. Sokat néha fölöslegesen – szerintem -, sokat pedig – mások szerint – nagyon is jól tettem, hogy leütöttem. Ezen utóbbiból mutatnék meg párat, a teljessség igénye nélkül, hiszen az teljességgel lehetetlen vállalkozás volna.
A képekre kattintva elolvashatod a teljes cikket is!


TANULJ MEG, LÁNYOM, JÓL HASRA ESNI! – BEIRATKOZTUNK AZ ESÉSEK ISKOLÁJÁBA
Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de engem folyamatosan kék-zöld foltok borítanak. Hol a biciklivel megyek neki valaminek, hol a rollerben botlok el, és szántom fel a járdát arccal, de bőven tudnám sorolni azon eseteket is, amikor egyszerűen kiment alólam a két lábam, és még csak nem is a jégen álltam közben. Utóbbi, mondjuk, nálam simán borítékolható, de nyáron, a strandon egy elvileg a biztonságra teremtett recés gumifelületen is sikerült akkorát esnem, mint az ólajtó. Nem csoda hát, hogy felcsillant a szemem, amikor rátaláltam a neten az Esések Iskolájának videóira. Ráadásul a módszer magyar keletkezésű, nemzetközi szinten sem volt rá korábban példa.

KÖZÖSSÉGILEG OLDHATNÁNK MEG A KOZMETIKAI HULLADÉK SZELEKTÍV GYŰJTÉSÉT
Mi lesz egy környezetkutató/hulladékgazdálkodási szakértő, egy közgazdász és egy tájépítész-jogász összefogásából? Egy nagyon érdekes és idehaza újszerű brand és hulladékgazdálkodási startup, amely a szelektív gyűjtésre alapozva oldaná meg a kozmetikai maradékok és csomagolóanyagok visszagyűjtését és ártalmatlanítását. A Plastic Startup Surgery inkubációs programjának folyományaként a három fiatal nő startupja egy nagy hazaidrogériamulti együttműködését és különdíját is elnyerte az ötlet megvalósításához. A Zöld Ipar Magazin a Beautycle 3 alapítóját Kovács Zsófia Adriennt, Varga Viktóriát és Farkas - Iványi Kingát interjúvolta meg a részletekért.

„HÁT TI, MIT CSINÁLTOK?” – MI TÖRTÉNIK, HA LEBUKTOK SZEX KÖZBEN A GYEREK ELŐTT?
Igen, lebuktunk. Bejött a gyerek a hálóba, és meglátott minket – az anyját és az apját szex közben. És sírt, mi meg szégyenkeztünk. De miért is? Hogy „kell” jól megoldani egy ilyen helyzetet? És ha nem a gólya hozza, mit mondjunk a gyerekünknek a szexualitásról? Hogy anya puncija befogadta apa péniszét?

„TANULOM A VILÁGOT A FÉRJEM SZEMÉVEL NÉZNI” – KI TÖRŐDIK AZ ÖZVEGYEKKEL?
Ha a puszta statisztikai tényeket nézzük, meglepően kevés dolgot fogunk találni a neten „özvegység” címszóval. Lényegében csak annyit, hogy magyar népesség 10,8 százalékának házassága bomlott fel az egyik házasfél elhalálozása miatt – ez a legutóbbi, a 2017-es adat. De magáról az özvegyi állapotról is viszonylag kevés közlés, blog, vita található a világhálón. Pedig korántsem ritka, hogy valaki haláleset miatt lesz újból egyedülálló. Akár fiatalon.

LENIN FEJE, ÖRKÉNY ÉS DRAKULA KARÁCSONYFÁJA – KARÁCSONYI BÉNÁZÁSAINK
Megszámoltam, október végétől több mint húsz cikket írtunk már a WMN-re a karácsonyról. Volt szép, megható és magasztos, adtunk kreatív ötleteket, recepteket. Erre én most jövök a bakijaimmal – de abban reménykedem, ha most kibeszélem őket magamból, talán az idén nem fordul át nálunk az ünnep szürrealizmusba. Ahogy egyébként minden évben szokott.

„HA NEKÜNK EZ JÓ VOLT, NEKTEK IS JÓ LESZ” – MIÉRT NEM TUDUNK SZABADULNI A GENERÁCIÓS ÖSSZEHASONLÍTÁSOKTÓL?
A minap olvastam egy posztot. Kisiskolások kezdték az idei tanévet egy magyar kisvárosban – húszpercnyi udvaron ácsorgással, esőben ázva. Nézem a kommenteket, ki mit gondol erről. A fiatal anyukák kiakadtak, „Miért kell kínozni szegény gyerekeket?”. Aztán elkezdtek sorjázni az idősebbek hozzászólásai: „Hagyjuk már a hisztit, mi annak idején kétszer ennyit álltunk esőben, ne legyen már a mai gyerek se cukorból!” Két perc múlva áll a bál a generációs véleményszakadék felett.

HÁZ AZ ÉVÁKNAK – ÉRTELMI FOGYATÉKKAL ÉLŐ KISMAMÁKNAK ÉS BABÁIKNAK ALAPÍTANA BEFOGADÓ TANYÁT EGY ÉRINTETT NAGYMAMA
Április végén Tarjányi Ildikó felhívást tett közzé a legnagyobb közösségi oldalon: tanyát keresett – akkor még csak a főváros közelében –, ahol értelmi fogyatékossággal élő kismamák és csecsemőik számára befogadóhelyet jelentő lakóotthont alapíthatna. Az itthon lényegében hiánypótló kezdeményezés mögött érintett nagymamaként ő maga áll, és ezzel más, hasonló helyzetben lévő szülők helyzetén is szeretne könnyíteni.

A NAP, AMELYEN NEM HÁZASODTUNK ÖSSZE – ELMARADT LAGZIK, LAVÍROZÓ ESKÜVŐIPAR, AZAZ MIT BÍR KI A SZERELEM?
Az esküvőjét a legtöbb ember izgalomban, de általában különösebb problémák nélkül éli meg – illetve, ha történnek is bonyodalmak, azokra inkább vicces momentumként emlékezünk. De nehezen lehet legyinteni egy (illetve most már két) olyan évre, amikor annyi minden nem miattunk hiúsul meg. Hogyan érintik például a péntekről hétfőre bevezetett vesztegzárak a hazai esküvői ágazatot? Ki hogyan dolgozza fel, hogy már a második (harmadik, negyedik) időpontot kényszerül ismét lemondani?

„NEM KELL VÉDENI A GYEREKEKET ATTÓL, HOGY REÁLISAN LÁSSANAK, MERT A FÖLD TÉNYLEG ÉG” – BESZÉLGETÉS ÜRGE-VORSATZ DIÁNÁVAL ÉS LÁNYÁVAL, ÜRGE DÓRÁVAL
Ürge-Vorsatz Diána fizikus-klímakutatóval egy WMN-rendezvényen találkoztam, ő volt a SzuperWMN-díj egyik jelöltje 2018-ban. Az esemény után a fogadáson beszélgetett másokkal, nekem pedig rögtön szemet szúrt, hogy elegáns, csillogós szoknyájához és felsőjéhez a vállán egy lazán lógó, pöttyös katicás gyerekhátizsákot visel, a vele lévő egyik apróságát terelgetve… Magamban még füttyentettem is: csúcs, hogy korunk vezető hazai klímaszakembere egy formális társasági eseményen is ennyire az emberi oldalát mutatja, hogy megközelíthető, közvetlen személyiség. A hétgyermekes szakember második legidősebb gyermeke már most is a nyomdokaiban jár, sőt: ki is taposta magának a saját ösvényeket klímatémában. Kettejükkel, anyával és lányával egy másmilyen vészhelyzet miatt ezúttal a virtuális térben találkozhattam.

„TUDOD, APA, NEM KÖNNYŰ A LÁNYODNAK LENNI” – ÉDESAPÁTÓL A FATERIG: HOL TART AZ APÁDDAL VALÓ KAPCSOLATOD?
Tényleg kíváncsi vagyok, végig tudom-e írni bőgés nélkül ezt a cikket. Apám szeme fényének lenni? Én ezt az érzést soha nem ismertem. Pedig van apám, csak valahogy nem úgy sikerült a kapcsolatunk, ahogy a mesékben meg van írva. Sok évtizeddel később, a jelenben is folyamatosan igyekszem felfejteni az űrt és a sebeket, és megérteni, hova kellene visszamenni az időben ahhoz, hogy a jelenben is boldoguljak. Úgy tűnik, nőként minden az apánkkal kezdődik…

AUTÓS VILÁG NŐKNEK: HIÁBA BONTJUK, MÉGIS OTT AZ ÜVEGPLAFON
Király Judit felhívása a közösségi oldalon jött szembe június közepén: a fiatal lány frissen végzett műszakiként befogadó autószerelő műhelyt keresett, hogy végre a gyakorlatban is elkezdhesse a szakmáját. Manapság, 2020-ban mennyi támogatást kaphat egy nő, ha hagyományosan férfias ágazatokban szeretne boldogulni? Erről nem csak egy autószerelőt, hanem egy női autóversenyzőt is megkérdeztem.

„KERESSEN SZÉPEN MÁS HOBBIT MAGÁNAK” – ÍGY NEM LESZÜNK PÉLDÁUL BONCMESTERNŐK
Bár traktorosok és hídmesterek ma már kikerülhetnek közülük, számos szakma ajtaja – képletesen és ténylegesen – manapság is zárva marad a nők előtt. Bár ez az írás nem kifejezetten csak ennek adna hangot, arra mindenképpen szeretne rávilágítani, hogy – a történet szereplőjéhez hasonlóan – vajon hány talentum és ambíció tűnt el a süllyesztőben csupán a nemi diszkrimináció miatt. Miért ne lehetne egy nőből például boncmester?

„MINEK KELL PÁR GYEREKÉRT ENNYIT TEPERNI?” – MAGUKNAK ISKOLÁT, A FALUNAK JÖVŐT MENTETTEK A BÁZAKERETTYEIEK
Nyolcezer-négyszáz. Ennyien osztották meg a Facebookon Csatlós Csilla bázakerettyei coach diákkereső posztját 2018 júniusának végén. És több százezren olvasták. A három vállalkozást is vezető szakember már akkor minden lehetséges eszközzel kongatta a vészharangot: Hahó, illetékesek, ha nem kerül a falu iskolájába gyerek, kész, le lehet húzni a rolót! Rengetegen írtak, jelentkeztek, lelkesedtek, ötleteltek, a gyereklétszám mégis tovább csökkent, a helyzet 2019 nyarára kilátástalanná vált. Ez a történet viszont arról szól, hogy pár civil még ekkor sem adta fel a reményt